piątek, 15 maja 2015

#Nymapp, czyli przechadzamy się po parku Nymphenburg z nową aplikacją

Czy wiedzieliście, że przyzamkowy Nymphenburger Park przyciąga co roku ok. 1,3 miliona turystów? Nie ma się co dziwić, w końcu to nie tylko prawdziwy zabytek, ale i raj dla miejskich spacerowiczów spragnionych kontaktu z naturą. No i zielony "dodatek" do imponującego zamku Nymphenburger Schloss.O dwóch szczególnie lubianych przeze mnie miejscach tego parku pisałam już w poście, proponującym kilka wycieczek po Monachium i Bawarii przy sprzyjającej aurze. Szczególnie zachwycałam się tutaj Kronprinzengarten oraz Ogrodem Botanicznym. Nigdy jednak nie zapuściłam się wgłąb parku, żeby lepiej poznać jego zakamarki. Okazja ku temu nadarzyła się w połowie kwietnia, kiedy wzięłam udział w tzw. Tweetwalk, czyli wspólnej przechadzce po parku z innymi blogerami i czynnymi użytkownikami tweetosfery :) Dzięki temu spacerowi spojrzałam na ogród przyzamkowy właśnie jako na kolejne dzieło sztuki, poznałam jego sekrety i odkryłam m. in. że z pewnego miejsca w parku - przy dobrej widoczności - można w oddali dojrzeć czubek Zugspitze, czyli najwyższego w Niemczech szczytu górskiego!

Okazją do tej przechadzki na świeżym powietrzu była nowa aplikacja na smartphone'a i na tablet, którą od września 2014 roku można ściągnąć na swój mobilny nośnik. Aplikacja ta dostępna jest w języku niemieckim, jak i po angielsku - można pobrać ją bezpłatnie w Google Play Store oraz w iTunes Store. Aby ściągnąć wersję niemiecką należy wpisać "Schlosspark Nymphenburg", z kolei angielska wersja dostępna jest jako "Nymphenburg Park". Aplikację najlepiej jest pobrać na miejscu, gdzie dostępny jest Hot Spot dużej pojemności, dzięki czemu nie będziecie zużywać swojego limitu internetowego. Aplikacja, w skrócie nazwana #NymApp, pokazuje przeobrażenie się ogrodu z parku barokowego w ogród o charakterze angielskim. Przybliża również ciekawą historię powstania zamku i zagospodarowania terenów wokół niego. Figurą przewodnią jest architekt krajobrazu Friedrich Ludwig von Sckell, który opowiada (dosłownie!) dużo ciekawostek nt. ogrodu i odsłania to, co często zostaje niezauważone. Podhasłem aplikacji jest słowo lustwandeln (w wersji angielskiej strolling), czyli właśnie przechadzka, swobodne spacerowanie, delektowanie się otoczeniem. Słowo to wiele mówi o celach przyświecających projektowi.


#NymApp składa się z 23 zaprogramowanych stacji, które oprowadzając nas przez park, pokazują jego wyjątkowy charakter. Zdjęcia tu zamieszczone są bardzo dobrej jakości i można je zoomować. Dodatkowo wprowadzono wiele animacji, filmików (świetne wideo nagrane z lotu drona, prezentujące cały teren z lotu ptaka), wywiadów z ekspertami i aż 140 minut materiału audio. Turysta może wybrać spośród 3 różnych ścieżek, które sterowane są przez nawigację GPS lub zdecydować się na jedną z opcji filtra (zwiedzać park, szukając np. "pomników" lub "wody"). 

Jeśli mimo to zgubicie się lub po prostu macie ochotę przechadzać się na własną rękę, istnieje możliwość wyboru opcji 3-D. Oznacza to, że poprzez funkcję aparatu w swoim telefonie, nakierowanym na jakiś obiekt lub miejsce w ogrodzie, zostanie Wam wyświetlona najbliżej Was położona stacja, opisana w aplikacji. Bardziej nowocześnie się chyba nie da :)

(Nie tylko) dla dzieci w wieku szkolnym wbudowano do aplikacji różne gry, umilające czas. Ciekawy jest również wgląd za kulisy powstawiania aplikacja. Warto TU zajrzeć :)

Aplikacja "Nymphenburger Schloss" to udany projekt, dzięki któremu dowiedzie się wiele interesujących szczegółów o ogrodzie i zobaczycie wyjątkowe elementy,  które zwykle mija się obojętnie! 

2 komentarze:

 1. bylam rok temu tam :) zwiedzalismy na slepo i tez udalo nam sie wiele zobaczyc. Bardzo fajna aplikacja :)
  w czwartek odwiedzilam >Deutsches Museum- piekne wystawy i mnoooooostwo dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, dzieci tam zawsze sporo :)
   Pozdrawiam!

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)