środa, 18 lutego 2015

Motyle tropikalne w Ogrodzie Botanicznym w Monachium - tylko zimą

Kleine Rauper Nimmersatt
Być może znacie książkę amerykańskiego autora Erica Carle "Bardzo głodna gąsienica" ("Kleine Raupe Nimmersatt"). W swoich domowych zasobach ma ją chyba prawie każde dziecko = w końcu została przetłumaczona na 47 języków i dotychczas sprzedana w 29 milionach egzemplarzy!


Tę cudowną przemianę gąsienicy w motyla możecie obserwować właściwie na żywo na wystawie Tropische Schmetterlinge“ w monachijskim Ogrodzie Botanicznym. Jak pomyślałam "wystawa motyli", to mój mózg podsyłał mi obraz zasuszonego motyla w gablotce przypiętego wielką szpilką... Ale ekspozycja w Botanischer Garten jest zupełnie niezwykła, bo kolorowe, przepiękne motyle dosłownie fruwają nad naszymi głowami, co niektóre przysiadają na naszych ramionach lub na soczystej połówce pomarańczy i dają się sfotografować! Gwarantuje - poczujecie się, jak w bajce! Dzięki setkom kolorowych skrzydełek, łopoczących w powietrzu, przeniesiecie się na chwilę do zaczarowanego lasu lub magicznej krainy Waszej wyobraźni :)


W tej specjalnie przygotowanie hali (Haus 4) panuje przyjemne ciepło i duża wilgotność powietrza. Warunki te sprzyjają rozwojowi i rozmnażaniu się 400 motyli, które tu mieszkają. "Motyle-prototypy" pochodzą z farm motylich na Kostaryce i Malezji i wysyłane są do Monachium w formie poczwarek. Dopiero tutaj, w hali wystawienniczej, wyskakują ze swoich kokonów i przeistaczają się w motyle. I tak rozpoczynają się kolejne cykle metamorfozy: od jajeczka, przez gąsienice i poczwarkę, aż do postaci motyla.Po obejrzeniu takiej wystawy, gdzie samemu można przyjrzeć się poszczególnym stadiom rozwoju motyla, zupełnie inaczej czyta się "Bardzo głodną gąsienicę"! Dzięki temu dzieci mają szansę lepszego zrozumienia tego procesu i bezpośredniego przekonania się o pięknie i wielowymiarowości naturalnego świata!

Motyle tropikalne w swoim naturalnym cyklu żyją zaledwie kilka tygodni. Wystawę w Ogrodzie Botanicznym można oglądać wyłącznie zimą - w 2015 roku do niedzieli 22 marca. Polecam - Wasze dzieci będą zaczarowane i zachwycone!


Botanischer Garten München-Nymphenburg
Menzinger Straße 65 (tramwaj 17, autobus 143: Przystanek Botanischer Garten)
80638 München
www.botmuc.de

Bilety wstępu w 2015 r.:
Normalny 5,50 euro
Ulgowy 3,50 euro (Młodzież do 18 r. ż.)
Dzieci do 12 roku życia - wstęp bezpłatny

1 komentarz:

Dziękuję za Twój komentarz :)