sobota, 20 kwietnia 2013

Klasyka gatunku: sala zabaw w Hofbräukeller

O placu zabaw w restauracji Hofbräukeller słyszałam już od paru osób, niedawno jednak postanowiłam sama przekonać się, jak ta sala wygląda i w jaki sposób miejsce przystosowane jest do potrzeb rodzin z dziećmi. Hofbräukeller w sezonie letnim to przede wszystkim wielki ogródek piwny, którego wielkim atutem są piękne kasztanowce, rzucające cień na liczne stoliki. Ponieważ jednak pogoda w tym roku zupełnie nie sprzyja do spędzania słonecznych popołudni lub ciepłych wieczorów w ogródkach piwnych, trzeba poszukać alternatywy oraz miejsc, gdzie również i najmłodsi członkowie rodziny wesoło spędzą czas. 

Sala zabaw w Hofbräukeller, zwana Kinderland, istnieje już ponad 10 lat i przez ten czas zdążyła wyrobić sobie wśród rodziców renomę. Spotykają się tu przede wszystkim spore grupy znajomych z dziećmi w różnym przedziale wiekowym, ponieważ aranżacja przestrzeni pozwala na połączenie konsumpcji z zabawą. Rodzice mogą obserwować bawiące się dzieci i wykorzystać te "chwile wolności" na rozmowy z przyjaciółmi, jedzenie itp. A dzieci rzucają się w wir zabawy, mając jednocześnie rodziców na oku. W weekendy do Hofbräukeller przychodzą również tatusiowie, mający dyżur w opiece nad potomstwem - w ten sposób całkiem sprytnie ułatwiają sobie życie, dyżurując przy dużym piwku...

Kinderland przylega do pomieszczeń restauracyjnych, dzięki czemu rodzice mogą obserwować bawiące się dzieciI może Kinderland nie różniłby się specjalnie od innych pomieszczeń tego typu w podobnych restauracjach, gdyby nie całotygodniowa bezpłatna opieka, jaką Hofbräukeller oferuje swoim klientom. W praktyce oznacza to, że od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-20.00, a w weekendy od 10.00-20.00 w salce zabaw zawsze jest ktoś z obsługi, kto się z dziećmi pobawi, zainteresuje malowaniem czy pobuduje wieżę z klocków lego lub po prostu przypilnuje rozhulanego towarzystwa, żeby nie wchodziło sobie na głowę. Do tej pory widziałam w roli opiekunek kilka studentek, ale też starszą panią oraz młodego chłopaka, który bardzo fajnie bawił się z kilkuletnimi dziewczynkami, tańcząc z nimi w stylu "Kółko graniaste" :)

Oprócz wspomnianych klocków, w Kinderlandzie można m. in. poczytać książki z kąciku czytelniczym, ugotować coś w plastikowej kuchni, zająć się pracami plastycznymi lub zanurzyć się w morzu kolorowych piłek. Jak w większości tego typu miejsc, oferowane zabawki są często wybrakowane lub po prostu mocno zużyte, ale dzieciom zdaje się to nie przeszkadzać.


Co mi przeszkadzało, to pomieszczenie gospodarcze/magazyn, stanowiące właściwie część Kinderlandu. Pewnie z braku miejsca organizatorzy postanowili przechowywać tu pozostałe krzesełka dla dzieci, materiały do malowania, jakieś niepotrzebne tabliczki, no i otwartą szafę pełną skarbów. Sprawia to dosyć chaotyczne wrażenie i mimo, że materiałów pilnują opiekunki, w rękach szalonych 7-latków mogą one stanowić niebezpieczne narzędzie... No ale nie czepiam się, widocznie jakoś to w tej formie funkcjonuje. A gdyby ktoś nie zdecydował się na zmianę dziecku pieluszki właśnie w tym pomieszczeniu, czemu wcale bym się nie zdziwiła, to alternatywą jest niewielkich rozmiarów przewijak w damskiej toalecie. 

Przewijak i magazyn w Kinderlandzie

I jeszcze kilka punktów organizacyjnych: wózki dla dzieci należy zostawić przed wejściem do restauracji, w korytarzu. Żeby jednak tam dojść, trzeba pokonać kilka stopni - niby to nie problem, ale jednak... Potem jest już łatwiej - dzieci znajdą tu liczne foteliki do siedzenia oraz dziecięce menu, składające się z klasycznych porcji w stylu: chicken nuggets i frytki, paluszki rybne i puree z ziemniaków, knedle lub spätzle. Przed wejściem do sali należy pamiętać o zdjęciu obuwia, co dotyczy również rodziców. W Kinderlandzie mogą bawić się dzieci do 8 roku życia. Jeśli chodzi o dolną granicę, to szacuję ją na ok. 1 rok.I mimo, że nie jest to moja ulubiona restauracja z pomieszczeniem dla dzieci, pewnie będę ją co jakiś czas odwiedzać, choćby podczas odwiedzin mojej rodziny - dla dorosłych bawarski klimat o smaku golonki i ciemnego piwa, dla dzieci 100 mq do hasania i biegania. Przynajmniej dopóki pogoda nie będzie znów łaskawa i zamiast dusić się w mało przytulnych pomieszczeniach, będzie można wypić chłodnego radlera w ogródku piwnym, na którego terenie znajduje się plac zabaw!

Hofbräukeller
Innere Wiener Straße 19
81667 Monachium

2 komentarze:

  1. o ja... bylam tam kilka razy :) bardzo lubie ta knajpe. zawsze jak jestesmny w Monachium wpdamy tam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja lubię również ogródek piwny, który jest na zewnątrz restauracji :) Ale działa tylko w sezonie letnim.

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)