sobota, 5 maja 2012

Z niemowlakiem na obiad: Café Netzwerk

Kiedy Synek parę miesięcy temu zaczął raczkować, każda wizyta w kawiarni czy restauracji była dla mnie wyzwaniem - malec nie chciał już siedzieć spokojnie na moich kolanach, za to cały czas wyrywał się z rąk, by zwiedzać nowe przestrzenie. Nie dość, że podłogi w takich miejscach, zwłaszcza zimą, są naprawdę brudne, to jeszcze wokół pełno ludzi, którzy nie patrzą pod nogi i często nie zauważają takiego pełzającego malucha. Nie mówiąc o kelnerach, roznoszących na tacach gorące napoje - moja wyobraźnia w takich sytuacjach podsuwała mi najbardziej niebezpieczne scenariusze...

Ale rodzice niemowlaków wcale nie muszą rezygnować z towarzyskich spotkań w restauracji, bo istnieje w Monachium miejsce, w którym można połączyć opiekę nad maleństwem ze smacznym obiadem, a do tego za bardzo przystępną cenę. 
Café Netzwerk, bo o tym lokalu mowa, znajduje się w samym centrum miasta, niedaleko Goetheplatz. Kawiarnia przynależy do stowarzyszenia, doradzającego przyszłym i obecnym rodzicom w zakresie opieki prenatalnej, porodu, połogu, zdrowia kobiet oraz opieki nad dzieckiem. W kawiarni, oprócz normalnej restauracyjnej działalności, odbywają się więc wykłady dla rodziców oraz fora dyskusyjne poświęcone szerokiej tematyce rodzicielskiej. I to właśnie głównie rodziców, biorących udział w różnych spotkaniach i kursach, można spotkać tu najczęściej. Ale do Café Netzwerk warto się umówić ot tak, bo jest przytulnie, miło i smacznie, a Wasze maluchy będą zachwycone możliwością zabawy, mając jednocześnie mamę/tatę na wyciągnięcie ręki!

Café Netzwerk to schludne, widne i zadbane miejsce

Niemowlęta mają mamę cały czas na widoku

Kawiarnia składa się z trzech pomieszczeń wypełnionych stolikami i krzesłami. Wybierając się tu większą grupą, warto zarezerwować sobie miejsce, bo około południa robi się tłoczno, co tak naprawdę jest najlepszą reklamą lokalu :) Sporą część jednej z sal, widocznej na zdjęciu powyżej, stanowi przestrzeń do zabawy dla dzieci. Jest tu mała zjeżdżalnia, konik na biegunach, drewniane pudła z przeróżnymi zabawkami, mini kuchnia oraz małe drewniane krzesełka, na które dzieci tak chętnie się wdrapują. 

Przestrzeń do zabawy dla dzieci
Maluszki, które jeszcze nie chodzą, na pewno zadowolą się tą przyjazną przestrzenią również z pozycji leżącej lub raczkującej, bo ten kącik zabaw pomyślany jest dla dzieci w różnym wieku. A wybierając stolik, znajdujący się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, możecie być pewni, że i Wy, i Wasza pociecha będziecie zadowoleni :) Chociaż muszę przyznać, że mój 14-miesięczny wtedy Synek dosyć szybko znudził się tym miejscem i zamiast korzystać ze zjeżdżalni, wolał biegać po całej kawiarni. Myślę, że gdybyśmy odwiedzili ten lokal parę miesięcy temu, spędziłby tu więcej czasu i na pewno wykazałby więcej entuzjazmu!


Dzieci bawią się, mając rodziców cały czas w zasięgu wzroku, a nawet na wyciągnięcie ręki
Dla niemowląt przygotowane są leżanki, które można ustawić obok stolików, starsze dzieci mają możliwość skorzystania z jednego z wielu wysokich krzesełek.

Leżanki dla niemowląt, wysokie krzesełka dla starszych dzieci

W damskiej toalecie znajduje się przewijak - ze względu na bardzo ograniczoną przestrzeń umieszczony  został bezpośrednio nad sedesem... Za to cała toaleta ładnie pachnie, jest czysta i zadbana.


Kolejnym argumentem, dla którego warto odwiedzić tę kawiarnię, jest wsparcie konceptu, na jakim Café Netzwerk opiera się. Polega on na tym, że pracujące tam kobiety, w większości przypadków matki-emigrantki, pozostające przez dłuższy czas w domu i otrzymujące z tego tytułu zasiłek dla bezrobotnych, ponownie integrują się w środowisko pracy, a tym samym zyskują nowy cel i większą pewność siebie. Przy okazji biorą również udział w szeregu kursów doszkalających lub doskonaleń zawodowych. Oprócz tego wzbogacają menu kawiarni, wprowadzając potrawy i smaki własnego dzieciństwa, spędzonego często w odległych krajach.

Jedzenie jest urozmaicone, smaczne i tanie. Każdego dnia do wyboru jest ok. 3-4 dań. Za danie główne zapłacimy ok. 5 euro. W menu dostępne są również niedrogie zupy. Starsze dzieci mogą spokojnie poczęstować się z talerza mamy, ponieważ porcje są spore. Dla tych, którzy się mimo to nie najedzą, pozostaje zamówienie deseru ;) Jedzenie wygląda bardzo apetycznie, jest ładnie podane i co najważniejsze - smakuje znakomicie!


Dla rodziców poruszających się wózkiem, przewidziany jest spory, zadaszony parking na zewnątrz kawiarni.


Sama kawiarnia znajduje się w podwórzu i wchodząc tam, ma się wrażenie, że znalazło się w zupełnie innej bajce - bluszcz pnący się pod sam dach budynku, zieleń kontrastująca z błękitem nieba. Na pewno pełną wiosną podwórze to wygląda jeszcze bardzie magicznie... W ogóle całe miejsce jest nietypowe, bo to niby kawiarnia/restauracja, a tak naprawdę wcale nie jedzenie odgrywa tu największą rolę. Od progu wyczuwa się, że to lokal, w którym na pierwszym miejscu znajduje się rodzina, a konkretnie komfort psychiczny młodych rodziców, możliwość złapania świeżego oddechu, poznania nowych osób w podobnej sytuacji życiowej. A wiadomo, że szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci :)
Café Netzwerk
Häberlstrasse 17
80337 Monachium
Godz. otwarcia:
Pn. - Czw. 9:00 - 14:30

Café Netzwerk
Stowarzyszenie Natürliche Geburt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz :)