poniedziałek, 13 kwietnia 2015

5 powodów, dla których warto żyć w Niemczech - #9. Poczta

Mam nadzieję, że i tym razem zaskoczę Was kilkoma ciekawostkami "z życia wyjętymi". Dzisiaj będą one dotyczyć działania niemieckiej poczty. Do tej pory nie zawiodłam się na niej i mimo, że czasami jakieś przesyłki giną, a na poczcie (zwłaszcza w okresie przedświątecznym) pojawiają się ogromne kolejki, to moim zdaniem jest to instytucja, która działa poprawnie i jest przyjazna dla użytkownika.

1. DNI PRACY
Uważam, że jednym z największych plusów niemieckiej poczty jest to, że działa również w soboty. Z polskich czasów pamiętam, że z usług poczty można było skorzystać wyłącznie od poniedziałku do piątku. Być może polscy Czytelnicy mogą uściślić informację, czy placówki pocztowe w Polsce działają również w soboty? W Niemczech tego dnia można zarówno nadać paczkę lub załatwić jakieś inne formalności "w okienku" lub spodziewać się odwiedzin listonosza i dostawcy przesyłek. 

2. PACKSTATION
Za moich czasów w Polsce nie było tego wynalazku, ale może już się pojawił? Packstation to miejsce, do którego można wysłać lub z którego można nadać dowolną paczkę. Jest to serwis obsługiwany przez firmę przewozową DHL. W skrócie polega on na tym, że należy się zameldować, podając swoje dane, po to, aby otrzymać plastikową kartę wielkości karty kredytowej. Dzięki karcie tej można samemu obsługiwać Packstation, czyli odbierać i nadawać paczki 24 godz. na dobę. Jak to wygląda w praktyce? Np. jeśli robimy zakupy przez internet i składamy zamówienie, oprócz imienia i nazwiska oraz zamiast naszego adresu, podajemy adres najbliższej Packstation. Wtedy nie musimy się martwić, że nie będzie nas w domu, gdy DHL dostarczy naszą paczkę i będziemy ją mogli swobodnie odebrać w dowolnym momencie. Sms-em lub mailem zostaniemy powiadomieni o dostarczeniu przesyłki. Podobnie funkcjonuje nadawanie paczek, z tym że aby przesyłkę nadać, nie jest konieczne wcześniejsze rejestrowanie się przez internet.3. SKRZYNKI POCZTOWE
Skrzynki na listy z Polski kojarzą mi się z kolorem czerwonym i wiszącym gdzieś przy ścianie czerwonym kwadracikiem z metalu. Również i w Niemczech są takie niewielkie, ale najczęściej można się spotkać ze skrzyniami sporych rozmiarów, stojącymi na ziemi. Wszystkie mają kolor żółty. Na każdej z nich jest napisane, o której godzinie odbiera się tu pocztę (z dokładnością do 5 minut!), a na niektórych również, gdzie znajduje się najbliższa skrzynka, która ma inne godziny opróżniania listów. Dużą zaletą tych skrzynek jest także to, że w miastach są one ustawione co kilkaset metrów. Mając więc przygotowany list do wysłania, nie musimy koniecznie jechać z nim na pocztę - wystarczy po prostu rozejrzeć się w naszym sąsiedztwie za najbliższą skrzynką pocztową.4. DHL PAKETSHOPS
Jeśli chcemy uniknąć długiego dojazdu na pocztę lub czekania w kolejce, można skorzystać z usługi zwanej DHL Paketshops. Różne sklepy, piekarnie i pralnie w Waszej okolicy na pewno oferują taką możliwość. Oznacza to, że właściciele tych miejsc mają uprawnienia do nadawania i odbierania paczek, a także sprzedają znaczki na nie oraz na listy. Ułatwia to zadanie, choć może się zdarzyć, że taki zwykły pracownik piekarni popełni błąd w obliczeniu niezbędnych opłat i przez to paczka będzie szła dłużej niż zwykle. Pozytywnym efektem ubocznym tej usługi jest możliwość odbioru paczki, która nie zastała Was akurat w domu. W takich wypadkach zdarza się, że zostanie ona dostarczona właśnie do tego miejsca. Stąd będziecie ją mogli odebrać na podstawie kwitka zostawionego przez doręczyciela w Waszej skrzynce na listy. DHL ma również często w zwyczaju zostawiać paczki u sąsiadów, jeśli nas nie ma w danym momencie w domu - w Polsce chyba raczej się tego zwyczaju na taką skalę nie praktykuje. 

5. KĄCIKI ZABAW NA POCZCIE
Takie miejsca znajdują się przede wszystkim na pocztach w dużych miastach. Zwykle jest to jakiś mały stolik z zabawkami lub niewielki komputer, na którym dzieci mogę grać w proste gry. Komputerek na mojej poczcie działa na dotyk - dzieci muszą rozwiązywać różne zadania, wskazując palcem właściwą odpowiedź. Mają dzięki temu zajęcie, kiedy rodzice stoją w kolejce po znaczek ;) Proste i genialne zarazem!


Na temat poczty można się rozpisywać. Jakie są Wasze doświadczenia? Czy coś Was zaskoczyło w kontaktach z niemiecką pocztą? Ja mieszkam w Niemczech już 6 lat i od tego czasu za każdym razem dostawcą moich paczek z DHL-u byli Polacy. Obecnie to miły pan Paweł, którego przy okazji serdecznie pozdrawiam ;)

15 komentarzy:

 1. Od kilku lat Poczta Polska działa również w soboty. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. W Warszawie są nawet dwie poczty całodobowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałam, że tylko w okresie składania oświadczeń podatkowych ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. W nawiązaniu do punktu drugiego to
  w Polsce działają od wielu lat na tej samej zasadzie paczkomaty In Post. Zostawianie przesyłek u sąsiadów też niestety funkcjonuje. Akurat ja osobiście jestem temu przeciwna.
  A gdzie są te kąciki dla dzieci, bo już tyle poczt w Monachium odwiedziłam a nie spotkałam. A często są potworne kolejki i mój maluch się nudzi :-( Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta poczta z kącikiem zabaw jest przy Angerestr. w dzielnicy Schwabing West.
   Serdeczne pozdrowienia! :)

   Usuń
 4. Swojego czasu bardzo często przychodził do mnie z paczkami DHL bardzo uprzejmy Turek. Już po paru paczkach potrafił bezbłędnie z pamięci wpisać w terminal moje - jakby nie było - bardzo długie, polskie i karkołomne nazwisko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie odwrotnie - polscy DHL-owcy mają kłopoty z wymówieniem mojego niemieckiego nazwiska ;)

   Usuń
 5. Zdjęcie z filiali poczty na Moosach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To filia w Schwabing West przy Angererstr.

   Usuń
 6. PACKSTATION mamy też już w Polsce. Jeszcze nie jest to bardzo popularna opcja, ale ja zaczynam ją bardzo doceniać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja w tej chwili jestem w Monachium, ale normalnie mieszkam w Polsce. I od kilku lat Poczta Polska jest czynna w soboty - w moim mieście bodajże do godz. 13. Packstation też mamy, ja kojarzę głównie Paczkomaty z InPost, ale nie wiem, bo może i inne firmy kurierskie w innych miastach mają coś podobnego. W moim są chyba tylko Paczkomaty i bardzo fajna sprawa, bo zwykle przesyłka do nich dociera w 24 godziny. Skrzynki pocztowe - no cóż, ich raczej za dużo nie ma niestety. Kąciki zabaw dla dzieci są w bardzo wielu lokalach i instytucjach, choć na Poczcie raczej jeszcze nie widziałam :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. W miastach urzedy pocztowe zawsze byly czynne w soboty, w duzych miastach zawsze byla przynajminej jedna pocza calodobowa czynna tez w niedziele i swieta. W ostatnich latach obserwuje wieksza elastycznosc godzin otwarcia poczty - az do 21 w nowych osiedlach mieszkaniowych.
  Tak samo stojace skrzynki na listy - w ruchliwych punktach w miastach byly zawsze.
  Paczkomaty sa od lat, o tyle lepsze ze zadnych kart nie trzeba wyrabiac do ich obslugi i kazdy moze spontanicznie z nich skorzystac.
  To czego mi brakuje w Polsce to automaty ze znaczkami - z niewiafomych powodow nigdzie ich nie widzialam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i co że są paczkomaty? Nadanie odpowiednio zapakowanej, a zwłaszcza, spontanicznie czyli z ulicy, to się nie da.

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)