niedziela, 30 listopada 2014

Co było w listopadzie, co będzie w grudniu

WPISY GOŚCINNE

W listopadzie mieliśmy okazję spotkać się wirtualnie 9 razy - rzadziej, niż ostatnio, ale dla mnie był to miesiąc chorób, wirusów i wizyt u lekarzy, które prawdopodobnie przeciągną się do grudnia... W blogowaniu dzielnie wspierały mnie Ola z Berlina oraz Gosia i Edyta z Monachium, które na kartach "Polki w Monachium" podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami. Ola pisała o walce z biurokracją ciążową w Niemczech, a Gosia i Edyta o swojej akcji charytatywnej "Monachijczycy pomagają dzieciom", podczas której udało się zebrać kosmetyki i pieluszki dla ośrodka pomocy niemowlętom "Ufność" z Częstochowy. Jeden wpis został poświęcony marce Goshico, dzięki której czytelniczka Marta wygrała wiosną damską torebkę tej firmy. Marta opisała swoją opinię na temat wygranej torebki i załączyła dwa zdjęcia.

ZWYCZAJE / KULTURA NIEMIECKA / MONACHIUM

Nad listopadem roztoczył swój czerwony płaszcz św. Marcin, który przyświecił nam kolorowymi lampionami. Dni zaczęły być odczuwalnie krótsze i chłodniejsze, coraz mniej czasu spędzaliśmy na dworze, a coraz więcej w pomieszczeniach, no i w domu.  

Rozpoczęliśmy masową produkcję bożonarodzeniowych wypieków - dotychczas przedstawiłam Wam przepis na ciasteczka maślane, a kolejne przepisy czekają na opracowanie i opublikowanie. 

W listopadzie podzieliłam się również moim doświadczeniem związanym z rejestracją dziecka do przedszkola w Monachium oraz zdradziłam Wam, jakie drobiazgi znajdą moje dzieci w swoim kalendarzu adwentowym

VARIA

Wydanie polskiej mapy obrazkowej "Polka 25 lat wolności" natchnęło mnie do ogólnych rozważań nt. wolności po obu stronach Odry, a koniec miesiąca skłonił do zapowiedzi nowej serii na blogu "5 powodów, dla których warto żyć w Niemczech". Pierwszy wpis z tego cyklu już jutro!


Niestety znowu nie wyrobiłam się z prezentacją kolejnej silnej osobowości "Polki w Monachium", ale artykuł świeżutki i czeka na autoryzację. W grudniu oprócz tego wspomniane ciasteczka, które w okresie bożonarodzeniowym smakują najlepiej, kolejny święty, którego imieniny obchodzimy 6 grudnia i dużo prywaty :) Zapraszam i dziękuję za listopad!

Wasza Dominika - Polka w Monachium

2 komentarze:

  1. i znów fantastyczny miesiąc ciekawych postów, brawo!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten miesiąc zyskał dużo dzięki wpisom gościnnym :)

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)