niedziela, 9 listopada 2014

25 lat wolności - po niemieckiej i polskiej stronie Odry

Dzisiaj, 9 listopada, całe Niemcy świętują upadek Muru Berlińskiego. Już 25 lat minęło od tego pamiętnego wydarzenia, w wyniku którego niemiecka tożsamość musiała zdefiniować się na nowo. Również Polacy w tym roku obchodzą swoją okrągłą, solidarnościową rocznicę: 4 czerwca 1989 odbyły się pierwsze wolne wybory, a 12 września 1989 r. Tadeusz Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem od czasów zakończenia II wojny światowej. Wkrótce po tym fakcie przywrócono nazwę "Rzeczpospolita Polska", a orzełek w godle odzyskał swoją koronę.

Czy w dzisiejszych czasach doceniamy jeszcze dobrodziejstwa, jakie z tej wolności wynikają? Czy będziemy o tych trudnych dla Polski momentach potrafili rozmawiać z naszymi dziećmi, dla których hasła "stan wojenny", "denominacja", czy "Okrągły Stół" będą jedynie pustymi, historycznymi zwrotami? Na pewno po stronie rodziców-emigrantów leży zadanie przedstawienia dzieciom tych ważnych momentów również z polskiej perspektywy - wersję kraju, w którym mieszkają, poznają choćby w szkole. W rozmowach o Polsce i Europie z naszymi pociechami może pomóc mapa obrazkowa "Polska 25 lat wolności" wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Autorami jest znakomity duet Aleksandry i Daniela Mizielińskich (rocznik '82), których doskonale zna również niemiecki czytelnik, choćby ze słynnej serii "Miasteczko Mamoko" lub bardzo popularnych w Niemczech "Map" (znanych tu jako "Alle Welt. Das Landkartenbuch"). Mapa Polski obfituje w rozmaite obrazki charakterystyczne dla poszczególnych regionów, ale i w ogólnonarodowe symbole. Są postaci ważne dla polskiej sztuki i historii, są typowe dania oraz zwierzęta występujące na terenie naszego kraju. Taka Polska w pigułce. Uważam, że to świetne podsumowanie, zawierające kilka istotnych dat, ale na szczęście nie przeładowane faktami historycznymi. Jest lekko, bez pompy, ale z podniesioną do góry głową, bo wszystko ukazane jest pod hasłem "Co nam się udało". I wychodzi się poza schematyczne ramy, że Polska to tylko Warszawa, Kraków, ewentualnie Gdańsk, pierogi, barszcz i żubry w Białowieskim Parku Narodowym. Jest koloryt lokalny, wiele cennych detali, mniejszych i większych zabytków. Wspaniały wstęp do rozmowy z dzieckiem, skąd się pochodzi, gdzie już w Polsce byliśmy i co wspólnie zwiedziliśmy, dokąd chcielibyśmy pojechać następnym razem. Mój prawie czterolatek wodził palcem po mapie i cały czas pytał, kiedy znowu pojedziemy do Polski!


Mapę można zobaczyć online lub zamówić BEZPŁATNIE na stronie: www.mapa.premier.gov.pl (każda rodzina może zamówić 1 egz., instytucje, np. szkoły - do 5 egz.). Przesyłka na cały świat gratis! UWAGA! Zamówienia można składać tylko do 11 listopada 2014!

4 komentarze:

 1. Świetna mapa! Ja niestety o niej nie słyszałam, a szkoda. Już pobrałam sobie wersję w pdf.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to super, nawet nie wiedziałam, że jest taka opcja :) Dzięki!

   Usuń
 2. Buu... ja zamówiąłm pierwszego dnia i ciągle nie dostałam... PDF zostaje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elu, cierpliwości! Do mnie przyszła dopiero parę dni temu...

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)