sobota, 11 stycznia 2014

Zabawa w dwujęzyczność: mamy oczy na litery i na liczby

Po naszej świątecznej wizycie w Polsce przywieźliśmy ze sobą kilka książkowych skarbów. Starałam się wybrać takie, które będą wspierać rozwój językowy dzieci, zasób słownictwa, rozwijać wyobraźnie i zwyczajnie sprawiać przyjemność w czytaniu/oglądaniu.

Do moich ulubionych zdobyczy należą dwie książki duetu Aleksandry i Daniela Mizielińskich: "Mam oko na litery" i "Mam oko na liczby". Wcześniej, również w Niemczech, widziałam inne dzieła tych autorów - między innymi znakomite "Mapy", po niemiecku wydane jako "Alle Welt". Tym razem książeczki są niewielkich rozmiarów, ale bogate w treść i zabawną, lekką formę. Obie przedstawiają bohaterów obecnych również w innych pozycjach tego duetu, ale można je spokojnie czytać bez znajomości pozostałych publikacji. W Niemczech książki te nazwane byłyby Wimmelbücher, czyli takie, w których roi się od obrazków, a tekstu ani widu. Autorzy Mizielieńscy włączyli je do swojej popularnej serii "Miasteczko Mamoko", będącej pełną szczegółowych rysunków opowieścią o pewnej sympatycznej społeczności. 
Zarówno "Mam oko na litery", jak i "Mam oko na liczby" zlecają czytelnikowi zadanie - w pierwszej książce baczny obserwator musi znaleźć różne przedmioty, których nazwa zaczyna się na daną literę, w drugiej z kolei - wszystkie przedmioty, postaci lub zwierzęta, których wielokrotność występuje na obrazku. W górnym rogu dostajemy zawsze podpowiedź - na jaką literę mają zaczynać się wyrazy i ile ich na danej stronie może być lub cyfrę, przedstawiającą ilość poszukiwanych rzeczy. Wszystko z dużym poczuciem humoru, w spokojnych, stonowanych kolorach i pobudzające fantazję. Sama nie wiem, kto się lepiej bawił przy czytaniu i oglądaniu książeczek - ja czy Synek :)


Dodatkowym atutem obu pozycji jest możliwość czytania ich w dwóch językach - o ile w książce z liczbami jest to oczywiste, o tyle w tej z literami już nie. Ale przewidujący autorzy zadbali i o naszych poliglotów, dając im szansę odnalezienia przedmiotów również w innych językach, np. po angielsku i niemiecku. I tak pod literką A znajdziemy m. in. apple, aeroplane, Ameisen, Affe, pod B - bus, bike, bone, Ball, Bienen, Brille czy Bürste. Genialne! 


Całość przygotowana w niewymagającym specjalnego polecenia wydawnictwie Dwie Siostry, które ma oko na ciekawych autorów i fajne tytuły :)

"Mam oko na litery" oraz "Mam oko na liczby"
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Cena: 24 zł


2 komentarze:

  1. fajnie tu u ciebie, kolorowo, wesoło, pozdrawiam polkę na obczyźnie i życzę dużo szczęścia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Magda! Dziękuję za wizytę i ciepłe słowa :) Rozgość się, zapraszam! Pozdrowienia ze słonecznego dzisiaj i prawie wiosennego Monachium!

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)